Úleva od bolesti zad u psů: Jak pomoci svému čtyřnohému příteli

Bolest zad u psů je velmi nepříjemná. Jako zodpovědní majitelé chceme, aby naši mazlíčci byli zdraví a šťastní. Jak můžeme předcházet bolesti zad u psů a co dělat, když tento problém nastane? V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak můžeme svým psům pomoci s úlevou od bolesti zad.

PŘÍZNAKY BOLESTI ZAD U PSŮ

Máte pocit, že váš pes není ve své kůži? Bolest zad se může projevovat různě! Některé z nejčastějších příznaků zahrnují

  • nechuť k pohybu

  • potíže se vstáváním nebo leháním

  • neochotu skákat nebo používat schody

  • změny v chůzi nebo držení těla

Váš chlupatý kamarád může být také neklidný nebo naopak apatický, a při dotyku na záda může ukazovat známky bolesti, jako je kňučení nebo vrčení. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, neváhejte a konzultujte situaci s veterinářem. Péče o zdraví našeho psa je klíčem k jeho šťastnému a spokojenému životu!

 

PŘÍČINY BOLESTI ZAD
Genetické predispozice

Některá plemena psů mají větší sklony k problémům se zády kvůli genetickým predispozicím. Například jezevčíci a baseti často trpí problémy s páteří. Němečtí ovčáci nebo labradoři mohou mít dysplazii kyčelního kloubu, která způsobuje sekundární bolest zad.

Je důležité vědět, jestli váš pes patří mezi plemena s predispozicí k bolesti zad, abyste mohli přijmout preventivní opatření. Pravidelné kontroly u veterináře a sledování změn v chování psa mohou pomoci včas odhalit problémy.

Nesprávné zvedání psa

Nesprávné zvedání psa může vést k namáhání páteře a svalů. Správná technika zahrnuje podpírání jak zadních, tak předních částí těla. Pokud máte většího psa, poraďte se s veterinářem o nejlepších způsobech, jak ho bezpečně zvedat.

Nadměrná zátěž

Nadměrná zátěž z náročného fyzického cvičení může způsobit natažení nebo přetížení svalů a vazů v oblasti zad. Důležité je zajistit, že váš pes má dostatek odpočinku a postupně zvyšovat intenzitu cvičení. Pokud váš pes vykazuje známky bolesti zad po aktivitě, konzultujte to s veterinářem.

 

JAK PŘEDEJÍT BOLESTEM ZAD
Správná výživa a váha

Správná výživa a udržování zdravé váhy jsou klíčové pro prevenci bolesti zad. Kvalitní krmivo obsahuje všechny potřebné živiny podporující zdraví kostí a kloubů. Pravidelné vážení a kontroly u veterináře mohou pomoci předcházet problémům spojeným s nadváhou a bolestí zad.

Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení pomáhá posilovat svaly, zlepšuje flexibilitu a udržuje optimální váhu. Silné zádové svaly lépe podporují páteř. Některá plemena potřebují více pohybu, jiná méně. Pro starší psy nebo ty s problémy se zády mohou být vhodnější mírnější formy cvičení. Konzultujte to s veterinářem, pokud si nejste jisti.

Ergonomické pomůcky

Ergonomické pomůcky, jako kvalitní pelechy, poskytují správnou podporu páteři. Ergonomické postroje a obojky rovnoměrně rozkládají tlak při chůzi a zabraňují nadměrnému zatížení krku a zad. Speciální rampy nebo schůdky pomáhají psům s problémy se zády minimalizovat riziko zranění. Dále máme možnost zakoupit vyzdvižené misky pro pejsky, které znatelně zmírňují zatížení krku u psů.

 

ÚLEVA OD BOLESTI ZAD
Fyzioterapie a masáže

Fyzioterapie zahrnuje terapeutické cvičení, vodní terapii nebo laserovou terapii, které pomáhají posilovat svaly a zlepšují flexibilitu. Masáže uvolňují napětí ve svalech, zlepšují krevní oběh a podporují relaxaci. Kombinace fyzioterapie a masáží může výrazně zlepšit kvalitu života psa s bolestmi zad.

Vhodné léky a doplňky

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a doplňky stravy jako glukosamin a chondroitin mohou pomoci zmírnit bolest a zánět. Konzultujte s veterinářem, jaké léky a doplňky jsou pro vašeho psa vhodné.

Pohodlné prostředí a odpočinek

Zajistěte psovi pohodlnou postýlku a klidné místo k odpočinku. Ortopedické matrace či pelechy pomáhají udržovat správnou polohu těla během spánku. Snižte stres a omezte aktivity, které by mohly zhoršit stav psa, jako je skákání na nábytek nebo do auta.

Vytvoření pohodlného a bezpečného prostředí může výrazně přispět k úlevě od bolesti zad a zlepšit kvalitu života vašeho psího parťáka. 

 

Všechny zmíněné pomůcky, jako jsou misky na podstavci nebo ortopedický pelech používá i Sirius, obchodní partner Vrtíme, který s bolestmi zad zápasí. Nejedná se o propagaci produktů. Konkrétně misky rádi zmiňujeme, protože se jedná o českou a velmi kvalitní výrobu. Můžeme je s čistým srdíčkem doporučit. :)